Gözünüzde nasıl canlandıracağımı bilemedim. Bazen telefonla, bazen watsup mesaj ve fotolarla, videolarla o kadar çok danışılıyorum ki. 
Üniversiteden sonra Amerikan Hastanesi’nde çok fazla yenidoğan sünneti yapmaya başlamıştım. Uzmanlık eğitimim boyunca, üniversite hastanemizde hiç yenidoğan sünneti yapmıyorduk. Çünkü o kadar başımız kalabalıktı ki, vakit bulamıyorduk. Nitekim ben de yenidoğan sünnetinin nasıl yapıldığını Amerika’da öğrenmiştim. Ama böyle bir “”pseudo problemle” yani “yalancı sorun” ile karşılacağımı bilmiyordum. O zamanlar yenidoğan sünnetini çok fazla yapan da yoktu. Yani danışılacak kişi de çok sınırlıydı. Her başım sıkıştığında yanımda olan çok deneyimli hocalarım vardı, ama onlar da yoğunluklarından böyle basit olmasına rağmen böyle sık karşılaşılan bir olaya çok kafa yoramamışlardı.
Hemen literatür  araştırmaya başladım. Yenidoğan sünneti sonrası gömülü penisle karşılaşınca yurtdışında ne yapıyorlar diye okudum, yabancı uzmanlara danıştım. Acayip bir tutarsızlıkla karşılaştım. Kimi 10 aylıkken ameliyat ediyor, kimi daha erken cerrahi öneriyor, kimi takip öneriyordu… hiç aklıma yatmamıştı, iş başa düştü.
Burada öncelikle şu bilgiyi vermem gerekiyor. Bütün sünnet yapacağımız çocukları, yenidoğan bebek veya büyük çocuk fark etmez, önce mutlaka muayene ediyoruz. Sünnet olmalarına engel olacak genital problemi olanları kesinlikle sünnet etmiyoruz. Yani sünnet ettiğim çocukların daha önce hiçbir problemlerinin olmadığından eminim. Zaten ebeveynlerin şikayetleri de çok tipik oluyor, ilk bir ay pipi çok iyi görünürken, 1 aydan sonra penisin iyice gömüldüğünü ifade ediyorlar.
Makalelerde önerildiği gibi bu çocuklara gömülü penis cerrahisi yapmak hiç içime sinmemişti. Elimin altında binlerce sünnet yaptığım çocuk vardı, gömülü penisi olanları izlemeye karar verdim. 
Çocuk doktoru arkadaşlarıma gömülü penis gördüklerinde bana haber vermelerini istedim. Toplam 88 tane ortalama 3.5 aylık bebeği kayıt altına aldık, belirli bir süre sonra hepsini tekrar muayene ettim. Gömülü penis durumunun doğal sürecini merak ediyordum. Son muayenemde hepsini yaşlarına göre gruplara ayırdım. Bir yaş altında olanlarda %100 iken, üç yaş olduklarında %6’ya gerilediğini fark ettik. Yenidoğan sünneti sonrası oluşan gömülü penislerde erken cerrahiye gerek olmadığını da Urology dergisinde yayınladık. 
Bitmedi, bir anket çalışması yaptık, 388 yenidoğan sünneti olmuş bebeğin 34 tanesinde gömülü penis oluştuğunu öğrendik. Anket doldurulurken bu çocukların 3 yaşını geçenlerinin hepsinin gömülü penis problemi kaybolmuştu. 
Bahsettiğim makalelerimizin linklerini yine aşağıda bulabilirsiniz.

Buried penis after newborn circumcision

Sünnetin ebeveyn geri bildirimi ve tıbbi sonuçlar açısından değerlendirilmesi

Sonuçta toparlayalım:
Bence en önemli konu yenidoğan sünneti olmadan önce bebeklerin muayene edilmiş olmaları. Biz Amerikan Hastanesi’nde hepsini istisnasız önce muayene ediyoruz, ailelere detaylı bilgi veriyoruz. Amacımız en yüksek oranda memnuniyeti yakalamak, ki daha önceki çalışmalarımızda %95’in üzerindeyiz. Bu amaç doğrultusunda ince eleyip sık dokuyoruz. Problem çıkabilecek durumlarda sünneti yapmıyoruz.
Yenidoğan sünnetini yaptıktan sonra her şey güzel giderken, süt çocukluğu döneminin başlamasıyla prepubik yağ dokusu, yani penis çevresindeki yağ dokusu artınca pipi içeri gömülebilir. Hiç endişe etmeyin, sadece penis bakımını güzel yapın, glans çevresinde krem veya pamuk gibi kalıntılar birikmesin, pişikler ve akabinde yapışıklıklar olmasın. 
Yenidoğan sünneti sonrası olabilecek mukozal yapışıkları daha önceki bir blog yazımızda anlatmıştım, buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Emeklemeler, yürümeler başladıkça yağ dokusu azalacak, pipi ortaya çıkacaktır.
Evet, bir seyrin daha sonuna geldik. Lütfen soru ve yorumlarınızla rotamızı oluşturmaya devam edin, video olarak izlemek isterseniz youtube kanalımızı ziyaret edin, instagramdan bizi takip edin.
Ve mutlu kalın.