Aslında youtube kanalı açtığınızda yorumlar çok önemli. Bir nokta bile konulsa sistem bunu etkileşim olarak algılıyor ve çektiğiniz videonun daha önce kullanıcının karşısına çıkmasını sağlıyor. Bu da haliyle kanalınızın tanılırlığını ve izleyici sayısının, abonelerinizin artmasını sağlıyor. Peki benim yorumlarım niye kapalı?
Çocuk cerrahının seyir defterinde biraz sohbet edelim istedim. 
Pandemi dönemiydi…
Di’li geçmiş zaman kullanmalı mıyım bilemedim. Sonuçta Covid salgını hala var, gerçi bu günlerde RSV ve Inflüenza virüslerinin neden olduğu solunum yolları hastalıkları çok daha fazla ön planda.
Sokağa çıkma yasakları, sadece gerçek acil hastaların hastaneye kabul edilmeleri gibi nedenlerden bir çok insan sağlık hizmetine ulaşmakta zorluk çekti. Kafalarda oluşan sorulara internet ortamında cevap aranmaya başlandı. İşte tam da bu süreçte, pandemi döneminde hastalarımdan çok istek geldi. Sağlık konularıyla ilgili konularda doktor olmayan kişiler bile videolar çekmeye başlamıştı. Malesef internet ortamındaki bu bilgiler hiç değerlendirilmiyor, kontrol edilemiyor, çok yanlışlıklar içerebiliyor veya çok yetersiz kalabiliyor.
Pandemi döneminde, hazır sadece acil hizmeti verirken, bekleyebilecek ameliyatları ertelemişken, bana yapılan bu istek çok makul geldi. Sadece bilgi vermek amaçlı, çok da uzun olmayan, mümkün olduğunca 10 dakinanın altında kalacak videolar çekip, ayda bir yayınlamaya başladım. Elimden geldiği kadar kaynaklarını da veriyorum. Tekrar ediyorum, sadece bilgi vermek amaçlı yapılan bir işlem. Farkındaysanız reklam almak gibi aksiyonlarda da bulunmuyorum. Sonuçta bu kanal para kazanmak veya reklam almak için değil, sadece bilgi vermek amaçlı.
İlk başlarda yorumlar açıktı. Önce tek tük kişisel sorular gelmeye başladı. Elimden geldikçe cevaplamaya çalıştım. Ama inanılmaz bir boyuta ulaştı. Fotoğraf gönderenler, ne yapalım diyenler, diğer doktor arkadaşlarımın verdikleri tedavileri, önerdikleri ameliyatları bana danışanlar… En acayip olanı da mesela çocuğunun hasta olan bir yerinin fotoğrafını çekip yollayıp ne yapalım, ne sürelim, hangi ilacı uygulayalım diye soranlar. Yani benim be sorulara cevap vermem mümkün değil. Bir kere kanunen olmaz. Yanlış bir tedavi verirsem bunun sorumluluğu nasıl olacak? Ya da bir başka doktor meslektaşımın hastayı görüp verdiği bir tedaviyi ben sadece fotoğrafa bakarak eliştirebilir miyim? Etik olur mu?
Önce yorumlara cevap vermemeye başladım. Bu sefer çok komik serzenişler gelmeye başladı. Mesela anlattığım konuyla alakasız bir hastalık için çocuğunun ultrason sonucunu bana gönderen bir anne. Ben cevap yazmayınca “doktor bey size ultrason atmıştım bana cevap yazmadınız” gibi bir mesaj yazabiliyor. Ya da soru işareti, ünlem göndererek taciz ediyor. Yahu ben cevap yazmak zorunda mıyım? Görmediğim bir hastanın sorumluluğunu nasıl alabilirim?
Bir de sünnet videosuna gelen yorumlardan bahsedeyim.
Ne kadar çok sünnet karşıtı insan varmış meğer? Ve bu insanlar kendilerinde, kendileri gibi düşünmeyen insanlara saldırma hakkı olduğunu düşünüyorlar.
Biliyorsunuz Erkek Sünnetinin Öyküsü diye bir kitabım var. Ne kitap içerisinde ne de çektiğim videolarda, yazdığım yazılarda bir sefer bile her erkeğin sünnet olması gerektiğini belirtmedim. Son derece objektif bir şekilde artı ve eksilerini anlattım. Tercih sizlere kalmış. Benim düşüncelerim çok net olarak yazılı ve anlatılmış durumda. Evet ben sünnet yapıyorum. Bu işlem hep yapılacak. Ben yapmazsam, biz çocuk cerrahları, biz doktorlar yapmazsak merdiven altında yapılmaya başlanacak. Böyle bir durum olursa işlemle ilgili görülebilecek problemler de haliyle daha sıklıkta olacak. Ama bu aktivistler böyle saldırgan tutumlarıyla hem belki de haklıyken haksız duruma düşüyorlar, hem de çok kırıcı oluyorlar. Üstelik benim bu konuya verdiğim önemin, zamanın, araştırmaların yüzde birini yapmadan beni eleştirmeye kalkarak komik duruma düşüyorlar. Yazdıkları yazılardan kitabımı okumadıkları, videolarımı seyretmedikleri de çok net anlaşılıyor.  
Ben de yorumları tamamen kapatma kararı aldım. İnstagram hesabımdan gelen mesajlaşma isteklerini de okumuyorum. Dolayısıyla cevap da yazmıyorum.
Bu durumun kötülüğü şu oldu, bana gelen etkileşimlerle sizlerin isiteği doğrultusunda videolar çekiyordum. Artık o etkileşim daha az oluyor. Ama yine de bir şekilde ulaşanların görüşlerini ciddiye alacağımdan emin olabilirsiniz.
Evet hafif dertleşme yaptığımız, sohbetli bir seyir oldu. Gelecek seyrimizde göbek ile ilgili bilgiler vereceğim. Amacım doğru bilgiye ulaşmanızı sağlamak. Her şey çocuklar için.
Mutlu kalın.

Videoyu izlemek isterseniz tıklayabilirsiniz.

Prof. Dr. Egemen Eroğlu
Aralık 2022